Connect with us

Savjeti

Kupi sada plati kasnije: Stručnjaci upozoravaju na kupnju na rate

Objavljeno

on

Kreditne kartice

“Kupi sada plati kasnije” – Ova popularna metoda plaćanja može postati troškovna zamka, posebno za ljude s niskim primanjima.

Brzo naručite odjeću iz Zare online bez trošenja novca, kupite novi televizor iz Media Markta i nabavite namještaj iz Ikee u isto vrijeme – “Kupi sada plati kasnije” to omogućuje. Potrošači kupuju proizvode online i plaćaju ih tek kasnije.

Prednosti su očite. Troškovi kupnje ne nastaju u startu, već se mogu platiti u određenom roku ili rasporediti na više mjeseci u ratama. To znači da je kupac relativno fleksibilan te se veće kupnje mogu kupiti na kredit.

Pružatelji usluga kao što je Klarna vrlo su popularni među mladima

Metoda “kupi sada, plati kasnije” posebno je popularna među mladim odraslim osobama jer općenito imaju niža primanja. To se također odražava u rezultatima Schufinog novog kompasa rizika i kreditiranja. Rezultati pokazuju da je u Schufinoj bazi podataka bilo oko 3,8 milijuna malih kredita ispod 1000 eura (2022.) – oko 1,8 milijuna više nego prethodne godine. Gotovo polovica (42,6 posto) svih novozaključenih kredita bila je na manje od 1000 eura. Ponude “Kupi sada plati kasnije”, koje osobito koriste mladi odrasli, potaknule su rast malih zajmova. Ponude “Kupi sada plati kasnije” stoga su u porastu u poslovanju kreditiranja.

Metoda plaćanja “Kupi sada plati kasnije“, koju nude pružatelji usluga plaćanja kao što su Klarna, Paypal i Amazon, zapravo nije nova vrsta plaćanja. Dapače, iza toga stoje dva dobro poznata načina plaćanja: kupnja na račun i kupnja na rate.

Oglasi

Kupnja na račun i dalje je vrlo popularna među Nijemcima. To nije ni čudo, jer kupac robu mora platiti samo u roku od 14 do 30 dana nakon što je isporučena. Prednost? Kupac ne mora juriti za svojim novcem ako npr. roba nije poslana ili je oštećena.

Rizik stoga nije na kupcu, već na prodavaču. Pogotovo ako kupac ne poznaje trgovinu ili ne zna želi li zadržati robu, prema novčanom vodiču Finanztip, preporučljivije je kupnju platiti na račun. Pogotovo jer je kupnja na račun ionako besplatna. Ali budite oprezni: ne smijete kupovati previše robe iz različitih trgovina, čak ni na račun. U protivnom možete lako izgubiti trag dospjelih plaćanja, a nepodmireni računi mogu postati skupi.

Kupnja na rate s kamatama se ne preporučuje

Kod kupnje na rate, pak, robu isporučuje i postupno otplaćuje kupac. No, za razliku od kupnje na račun, često se zaračunavaju kamate. Koliko je visoka kamata ovisi o dotičnom pružatelju usluga. Na primjer, kupac plaća efektivnu godišnju kamatu od 14,79 posto kod Klarne, 11,99 posto kod Paypala i 11,49 posto kod Amazona (Amazon Pay).

No, Finanztip savjetuje da se robe široke potrošnje poput televizora ili odjeće ne financiraju kupnjom na rate s kamatama. Kamate su često previsoke i mogu financijski preopteretiti kupca ako kupuje na više rata. No, ako nema novca, a treba hitno zamijeniti npr. hladnjak ili pećnicu, onda bi mogle biti zanimljive kreditne linije ili krediti na rate.

Okvirni krediti i krediti na rate često su bolja alternativa

Kod većih kupnji kupac treba usporediti ponuđene uvjete kupnje na rate s uvjetima kreditne linije i kredita na rate. Kod kreditne linije banka odobrava određeni novčani iznos kao kreditnu liniju kojoj se može pristupiti u bilo kojem trenutku. Kamata se plaća samo na isplaćeni iznos. Ovaj zajam posebno je koristan za potrošače koji očekuju da će u skoroj budućnosti imati veliku količinu novca na svom računu. Kamatne stope su obično niže nego kod kupnje na rate, ali više nego kod kredita na rate.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook