Connect with us

Njemačka

Kühnert poziva na više uplatitelja u mirovinski fond: Što će biti s mirovinama u Njemačkoj?

Objavljeno

on

Glavni tajnik SPD-a Kevin Kühnert zagovara proširenje kruga uplatitelja u mirovinski fond. U zajedničkom jutarnjem programu ARD-a i ZDF-a, Kühnert je rekao da treba započeti raspravu o tome trebaju li i samostalni poduzetnici i državni službenici uplaćivati u mirovinski fond.

“To bi bilo obećanje za budućnost”. Reforma mirovinskog sustava vlade predviđa stvaranje novih financijskih izvora za državno mirovinsko osiguranje prvi put uvođenjem dionica.

Pozadina je činjenica da milijuni baby boomera rođenih u 50-ima i 60-ima godinama odlaze u mirovinu.

Predložena “Aktienrente” ili “Generacijski kapital” trebala bi predstavljati novi izvor financiranja za državno mirovinsko osiguranje.

Ministar rada Hubertus Heil (SPD) i ministar financija Christian Lindner (FDP) predstavili su planove za reformu, koja uključuje izgradnju kapitala od barem 200 milijardi eura do sredine 2030-ih godina.

Oglasi

Glavni elementi planova

Aktienrente kao treći mirovinski stup: poznat i kao “Generacijski kapital”, predstavlja ključnu novost u planovima vlade. Cilj je izgraditi kapitalni fond od najmanje 200 milijardi eura do sredine 2030-ih godina. Ovaj kapital će se koristiti za osiguravanje dodatnih sredstava za državno mirovinsko osiguranje putem prihoda od kapitalnih ulaganja.

Financiranje preko kapitalnih tržišta: Planira se da će se državni novac investirati na kapitalnim tržištima kako bi se ostvarili prihodi koji će podržati stabilnost mirovinskih doprinosa. Za 2024. godinu planira se početna investicija od 12 milijardi eura, uzimajući kredite kako bi se financirao ovaj kapitalni fond.

Očuvanje mirovinskog nivoa: Cilj reforme je osigurati stabilnost mirovinskog nivoa na 48 posto, sprječavajući pad koji bi se inače dogodio do 2027. godine. Ministar rada naglašava da neće biti smanjenja mirovina niti povećanja dobi za odlazak u mirovinu.

Reakcije i kritike

Dok su FDP i SPD izrazili podršku planovima, kritike dolaze od strane njemačkog DGB-a i nekih stručnjaka. DGB kritizira “Generacijski kapital” kao nesigurnu okladu, dok pojedini stručnjaci upozoravaju na rizike ulaganja mirovinskih sredstava na kapitalnim tržištima.

Zaključak

Ove reforme označavaju važan korak njemačke vlade u suočavanju s demografskim izazovima te pokušavaju osigurati dugoročnu stabilnost mirovinskog sustava. Ipak, ostaje otvoreno pitanje kako će se ove promjene odraziti na dugački rok i kako će tržišta reagirati na poteze ove vlade.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook