Connect with us

Zdravim drumom

Rak više neće biti smrtna presuda: Cjepivo stiže najkasnije za 5 godina

Objavljeno

on

Istraživanje cjepiva protiv raka u punom je zamahu. Predsjednik uprave Curevca Alexander Zehnder, primjerice, očekuje da će takvo cjepivo biti dostupno najkasnije za pet godina. Kako to može funkcionirati – i koje studije također daju nadu.

“Rak više neće biti smrtna presuda.” Rečenica koja daje nadu ljudima diljem svijeta. I da, to je još uvijek stvar budućnosti – ali planovi u borbi protiv raka nikada nisu bili tako konkretni kao sada. Direktor biotehnološke tvrtke Curevac Alexander Zehnder želi najkasnije za pet godina na tržište staviti cjepivo protiv raka temeljeno na mRNA. “Istraživanje cjepiva protiv raka traje već 20 godina. Ali trenutni napredak je ogroman”, rekao je za “Bild am Sonntag“.

“Stekli smo mnogo iskustva tijekom pandemije i umjetna inteligencija je sada toliko dobra da rješava mnoge probleme u programiranju mRNA”, objašnjava. Cilj je staviti cjepivo protiv raka na tržište do 2028. “Trebalo bi biti može dugoročno zamijeniti konvencionalne terapije raka”, nastavio je Zehnder.

Cijepivo se bori samo protiv raka

Razlika u odnosu na ove metode liječenja a time i velika prednost? “Kemoterapija ili terapija zračenjem nikada se ne bore samo protiv tumora, već i protiv zdravog tkiva. Zato ima toliko nuspojava”, kaže Zehnder. “Prednost korištenja mRNA je u tome što je sam imunološki sustav stimuliran i samo se specifično bori protiv raka i ništa drugo.”

Prema Zehnderu, cijepljenje protiv raka može zaustaviti rast raka. “Smrtonosna stvar kod raka je to što on nastavlja rasti. Cijepljenje protiv raka trebalo bi zaustaviti rast, čak i ako je rak već metastazirao. Rak bi tada postao kronična bolest s kojom možete živjeti desetljećima.

Oglasi

Curevac nije jedina tvrtka koja budi nade u cjepivo protiv raka. Prije nekoliko tjedana biotehnološka tvrtka Biontech također je objavila prve privremene rezultate kliničke studije koja je u tijeku u kojoj se na ispitanicima testira učinkovitost njenog mRNA cjepiva protiv raka CARVac.

Ovako bi cjepiva protiv raka trebala djelovati

Osnova za to je takozvana CAR T-stanična terapija, vrsta imunoterapije. Cilj mu je osigurati da se obrambeni sustav vlastitog tijela ponovno bori protiv tumorskih stanica.

Tijekom terapije pacijentu se prvo uzima krv. Bijela krvna zrnca, koja su važne komponente imunološkog sustava, zatim se filtriraju. Imunološke stanice, takozvane T stanice, filtriraju se iz njih. U laboratoriju se T-stanice genetski modificiraju tako da proizvode kimerni antigenski receptor (CAR) – receptor čije komponente zapravo ne odgovaraju jedna drugoj. Ovo stvara CAR-T stanice.

U tijelo bolesnika ulaze putem infuzije. Receptor cilja na specifičnu ciljnu strukturu na stanicama raka i tamo pristaje. To uzrokuje da CAR-T stanica aktivira imunološki sustav i uzrokuje smrt tumorske stanice.

Međutim, ponekad CAR T stanice ne uspijevaju ispravno prepoznati tumorske stanice i boriti se protiv njih. Također se može dogoditi da stanice nisu dovoljno izdržljive i umru prije nego što uspiju uništiti tumorske stanice. Tu na scenu stupa mRNA cjepivo. Ovo je namijenjeno poboljšanju funkcionalnosti i trajnosti CAR T stanica i napadu na protein Claudin-6 u tijelu, koji proizvode tumori.

Oglasi

Kako radi? Genetska informacija iz Claudina-6, tj. mRNA, unosi se u stanicu raka. Tamo ona zatim razvija protein. Tako nastaje antigen koji dospijeva na površinu tumorske stanice. CAR-T stanice sada mogu bolje prepoznati i boriti se protiv stanice raka.

Biontech se također nada cijepljenju protiv raka u sljedećih nekoliko godina

“Naš cilj je otključati potencijal CAR-T terapija za solidne tumore i pomoći u poboljšanju ishoda liječenja za brojne tumore za koje su mogućnosti trenutno još uvijek vrlo ograničene”, kaže suosnivač Biontecha Türeci.

Izvršni direktor Biontecha Şahin čak procjenjuje da će korištenje cjepiva u liječenju oboljelih od raka postati stvarnost u narednim godinama. “Vjerujemo da će to biti moguće u većoj mjeri za pacijente prije 2030.”, kaže on u intervjuu za “Spiegel”.

Receptor smrti isključuje stanice raka

Otkriće istraživačkog tima iz SAD-a također daje nadu u borbi protiv raka. Pronašli su mehanizam koji uzrokuje samouništenje stanica tumora. Za to je odgovoran određeni receptor koji pokreće smrt stanice.

Pronašli su mehanizam da tumorske stanice same sebe unište. Za to je odgovoran određeni receptor koji pokreće smrt stanice.

Oglasi

Obično se rak u tijelu liječi kirurškim zahvatom, kemoterapijom i terapijom zračenjem. “Ovi tretmani mogu u početku djelovati, ali u nekim slučajevima se rak otporan na liječenje ponovno pojavi”, stoji u izjavi sa Sveučilišta Kalifornija. Iz tog razloga istraživači neprestano traže dodatne metode liječenja.

Prema rezultatima studije, jedan takav mogao bi biti aktivacija receptora CD95, također poznatog kao Fas receptor. On se nalazi na površini tumorskih stanica i utječe na njihov rast. Na primjer, može uzrokovati samouništenje stanica – zbog čega se još naziva i receptor smrti. Dosadašnji je problem, međutim, bio taj što bi mogao imati i suprotan učinak i uzrokovati rast tumora. Međutim, tim je sada uspio identificirati točno područje receptora koje pokreće samouništenje stanica raka, takozvani epitop, malo područje na površini antigena koje može pokrenuti specifičan imunološki odgovor. Ovo se može aktivirati, slično “prekidaču”.

Spriječite rak s devet mjera

Čak i bolje od borbe protiv raka je njegova prevencija. Istraživači raka i prevencije to redovito naglašavaju. Saželi su sljedeće mjere:

Izbjegavajte prekomjernu težinu
Krećite se svaki dan
Jesti zdravo
Nemojte pušiti
Pijte što manje alkohola
Izbjegavajte kancerogene tvari
Štitite se od UV zračenja
Cijepiti se protiv raka (hepatitis B; HPV)
Koristite ponude za rano otkrivanje raka

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook