Connect with us

Bavarska

Rasizam tijekom fašing povorki: ‘Društvo je osjetljivije’

Objavljeno

on

Foto: Ralf Lienert

U sklopu fašing povorki, plakati i pjesme izazivaju kontroverze i optužbe za rasizam. Policija bilježi samo pojedinačne slučajeve, ne i općeniti problem rasizma. Socijalni psiholog objašnjava incidente tako što su izazvani pod utjecajem alkohola, ali ne i samo time.

Helau i ponižavanje, konfete i diskriminacija? Tri navodno rasistička incidenta proteklog vikenda na fašničkim povorkama u Bavarskoj izazvala su posebnu pažnju javnosti. Sudionici su, na primjer, u subotu u Landsbergu, s prikolice za povorku Zemljoradničke mladeži iz Hohenfurcha, uzvikivali “Stranci napolje”, u ritmu pjesme “L’amour toujours” talijanskog DJ-a Gigi D’Agostina.

Policija u Landsbergu pokrenula je istragu zbog sumnje u poticanje na mržnju, a i općina Hohenfurch (Landkreis Weilheim-Schongau) izražava svoj stav: na svojoj internetskoj stranici piše da osuđuje rasizam i diskriminaciju. U općini je svatko dobrodošao i dobro integriran – bez obzira na to ima li migracijsku pozadinu ili ne.

Rasistički incidenti i u Kemptenu i Sachsenkammu

No, u Bavarskoj se nije zaustavilo samo na tom jednom slučaju: U Kemptenu policija istražuje jer je na fašničkoj povorci bio pričvršćen navodno rasistički plakat na traktoru. Na njemu je stajalo: “Njemačka otvara sva vrata i zato svi iz džungle pjevaju u zboru”

Na traktorskoj povorci u gornjoj Bavarskoj u Sachsenkammu (Landkreis Bad Tölz-Wolfratshausen), osobe koje su bile obojene u crno i nosile natikače, izazvale su rasistički skandal. S kostimima su prosvjedovali protiv prihvatilišta za tražitelje azila. Državno odvjetništvo München II istražuje kaznenu relevantnost ovog slučaja. Kao pozadina: U Warngauu, Landkreis Miesbach, planira se smještaj za 500 izbjeglica, mnogi mještani osjećaju se uznemirenima.

Oglasi

Policija: Fašing nema problem s rasizmom

Policijski natkomesar Holger Stabik, glasnogovornik Policijske uprave Schwaben Süd-West, zadužen je za događaj u Kemptenu. Osim tog jednog slučaja, kaže, fašing u Schwaben Süd-Westu je “potpuno neprimjetan kad je riječ o policijskim intervencijama ili kaznenim istragama”. S obzirom na trenutnu raspravu o tome ima li fašing problem s rasizmom, ne vidi nikakve tendencije: “Govoriti o porastu bilo bi potpuno pretjerano i promašeno.” Granica prihvatljivog leži u kaznenom području. Izjave koje diraju tu granicu, ali je ne prelaze, često su namjerno dvoznačne ili formulirane s interpretativnim prostorom, kaže Stabik.

Više stotina fašničkih povorki – tri slučaja

Prema policiji, u Bavarskoj se radi o tri pojedinačna slučaja. To je pokazalo istraživanje BR-a među svim bavarskim policijskim upravama. Osim toga, nije bilo drugih, poznatih policiji, rasističkih incidenata – među stotinama fašničkih povorki koje su bile pod policijskim nadzorom diljem Bavarske. Dodaju se tu i manje manifestacije i fašnički balovi koji nisu ili su samo kratko praćeni od strane policije.

Samo u području Schwaben Süd-West bilo je više od 250 fašničkih događanja s oko 125.000 gledatelja. “Vidi se kakve dimenzije to poprima”, kaže Stabik. U Unterfrankenu je policija pratila 113 povorki i zbog trenutne rasprave posvetila “povećanu pažnju” mogućim rasističkim incidentima. Međutim, ništa nije privuklo pažnju. Slične povratne informacije stigle su i iz svih drugih policijskih uprava.

Socijalni psiholog: Društvo je osjetljivije na rasizam

“Društvo je osjetljivije na takve slučajeve nego prije 15 ili 25 godina”, kaže Ulrich Wagner, profesor socijalne psihologije (bivši profesor Sveučilišta Marburg, sada u mirovini), koji je prošle godine dobio njemačku nagradu za psihologiju, za svoje istraživanje rasizma i ksenofobije. Manjine se sada jače čuju, što dovodi do velike razlike u načinu vođenja rasprava. “To je dobar razvoj i to čini da se primijeti više slučajeva.”

Istovremeno, na velikim događanjima poput fašinga, Oktoberfesta ili drugih pučkih svečanosti, takvi slogani nekima lakše izlaze na usta, kaže Wagner. Kolo, zajedničko pjevanje, slavlje, lutanje: “Kada se u cijelom timu povećava ova vrsta rasterećenja, tada dolazi do ponašanja koje se ne bi pokazalo u drugim okolnostima.” I na kraju, alkohol također rasterećuje. Tada mnogima nestaje samokontrole.

Oglasi

Povijesno gledano, to je zapravo bila osnovna ideja fašinga: “Reći stvari koje inače samo mislimo”, kaže Wagner. “Međutim, radilo se tu o pobuni protiv moćnika, a ne o tome da se rugamo već ionako slabim skupinama.”

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook