Connect with us

Bavarska

Mnogo dijelova Bavarske još uvijek bez žutih vrećica

Objavljeno

on

Rasprava o tome kako najbolje zbrinuti plastični otpad u Bavarskoj izaziva razlike u mišljenjima. Većina općina ima žute vrećice, ali neke općine smatraju da je sustav odvoza manje učinkovit, skup ili jednostavno ružan – poput Traunsteina.

U većini općina u Bavarskoj plastični otpad se odvozi u žutim vrećicama ili žutim kantama – ali ne u svima. Najistaknutiji primjer: München.

Dok bavarska prijestolnica putem pokrenutog pilot projekta na početku ove godine pokušava saznati je li njihov sustav s otočićima za reciklažu dobra ideja, druge općine poput okruga Cham, Deggendorf, Freyung-Grafenau, Fürstenfeldbruck, Miesbach, Regen, Rosenheim, Passau i Traunstein, kao i gradovi Memmingen, Passau, Rosenheim i Weiden, žele zadržati kontroverzni sustav dostave, kako je pokazalo istraživanje Njemačke tiskovne agencije.

München je na dnu liste po sakupljenom plastičnom otpadu

Prve brojke na prvi pogled govore prilično jasno: Glavni grad München, koji trenutno prikuplja ambalažu u kontejnerima za odlaganje, prema riječima Udruge bavarskih tvrtki za zbrinjavanje otpada (VBS), prikuplja samo oko 5,7 kilograma laganih ambalaža po glavi stanovnika godišnje, što je drastično manje od prosjeka od 32 kilograma u cijeloj zemlji.

“Neuspješnim se pokazao sustav dostave za ambalažu”, kaže direktor VBS-a Rüdiger Weiß. München je “najlošiji na svjetskoj razini po prikupljenim količinama ambalažnog otpada po glavi stanovnika”. Njegov zaključak: “Mora se građanima olakšati što je više moguće, a to znači sakupljanje u kućanstvima.”

Oglasi

Protivnici žutih vrećica kritiziraju troškove i postotak pogrešnog odlaganja

U regijama koje do sada nisu imale sustav odvoza, situacija se razlikuje. Govoreći o tome, glasnogovornik Pokrajinskog ureda Traunstein ističe da tamo već postoji “više od 30 godina dobro funkcionirajući i opsežan sustav otočića za recikliranje”, “koji je vrlo dobro prihvaćen od strane građana”. Emisija CO₂ bolja je kod sustava odvoza, a reciklirane se tvari bolje sortiraju nego kod kuće: “Kod žutih vrećica postotak pogrešnog odlaganja iznosi oko 30 posto, kod žutih kanti čak do 50 posto.”

Slično se gleda i u Straubingu te također u Rosenheimu: Treba uzeti u obzir čimbenike poput gustoće stanovništva, troškove i korisničko prijateljstvo, kaže se iz tamošnjeg pokrajinskog ureda. I Udruženje za zbrinjavanje otpada Donau-Wald, koje je odgovorno za plastični otpad u okruzima Deggendorf, Regen, Passau, Freyung-Grafenau i gradu Passau, ističe više troškove sustava odvoza.

U Münchenu se plastični otpad sada testira odvozom

U Kemptenu će ZAK Abfallwirtschaft do kraja 2026. godine evaluirati sustav odvoza i po potrebi ga promijeniti. Isto tako i u Münchenu: Glavni grad odlučio je barem privremeno testirati postojeći sustav odvoza. Od 1. siječnja u pet testnih regija s oko 12.000 stanovnika svaka, ili postoji žuta kanta, spremnik za reciklabilni otpad ili žute vrećice. Do kraja 2026. godine trajat će pilot projekt, a zatim će ekološka analiza odlučiti hoće li se plastični otpad u glavnom gradu u budućnosti ipak odvoziti.

Uprava za zbrinjavanje otpada ide na sud protiv promjene

Također, u okrugu Regensburg žute kante trebale bi se uvesti 1. svibnja. Međutim, polovica pogođenih dvojnih sustava podnijeli su tužbu na Upravni sud protiv tih planova. Sudski spor odgađa planiranu promjenu s donošenja na sustav odvoza i u okrugu Pfaffenhofen, koji od 2020. godine pokušava uvesti žute kante – na nezadovoljstvo tvrtke za zbrinjavanje otpada, koja je podigla tužbu protiv toga.

Žute vrećice nisu lijep prizor za turiste

Grad i okrug Hof početkom godine prešli su s donošenja na sustav odvoza. U okrugu Traunstein nema takvih planova – iz navedenih razloga. I još jedan protuargument okružnog ureda: “Žute vrećice nisu lijep prizor u našoj turistički orijentiranoj regiji.”

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook