Connect with us

Njemačka

Nutri-Score: Unaprjeđenja za bolju ocjenu kvaliteta hrane

Objavljeno

on

Već tri godine Nutri-Score je odobren u Njemačkoj. Ova skala na ambalaži hrane trebala bi olakšati kupovinu zdravih namirnica. Od kraja 2023. godine primjenjuje se nova metoda izračuna. Je li Nutri-Score sada bolji?

Nutri-Score je petostupanjska, obojena skala od slova A do E koja simbolizira ocjenu hranjivih sastojaka u hrani i piću. Od zelene oznake A, koja označava relativno zdrav sastav hranjivih tvari, prelazi se preko žutog C do tamnocrvenog E, što ukazuje na relativno nezdrav sastav hranjivih tvari.

Nutri-Score: Ocjena prema različitim skupinama

Ocjenjuju se određeni sastojci u različitim skupinama, primjerice općenito hrana ili piće. Pravi se razlika između sastojaka koji su korisni za zdravlje, poput vlakana, proteina, voća, povrća, orašastih plodova i mahunarki, te sastojaka koji imaju nešto nepovoljniju nutritivnu vrijednost i mogu imati negativan utjecaj. To uključuje šećer, sol, zasićene masne kiseline i visok udio energije.

Nutri-Score se za svaki proizvod sastoji od zbroja bodova. Ako su sastojci korisni za zdravlje, dobivaju negativne bodove. Ako imaju negativan utjecaj na zdravlje kod prekomjerne konzumacije, dobivaju pozitivne bodove. Plus i minus bodovi se međusobno oduzimaju. Što manje bodova proizvod ima, to je zdraviji.

Funkcija Nutri-Scorea: brza usporedba proizvoda

Bit je u tome da potrošač može brzo usporediti slične proizvode različitih proizvođača – primjerice pizze ili mješavine muslija, bez čitanja kompliciranih popisa sastojaka. Umjesto toga, samo pogledaju pet slova i zatim mogu odlučiti odabrati zdraviji proizvod.

Oglasi

“Nutri-Score može pridonijeti zdravoj prehrani. To nije čarobna formula, ali može pomoći u donošenju odluka koje doprinose zdravijem načinu prehrane”, kaže ekotrofologinja prof. Anette Buyken sa Sveučilišta Paderborn. Ona je jedna od stručnjakinja koje su savjetovale o daljnjem razvoju metode izračuna Nutri-Scorea u znanstvenom tijelu.

U protekle tri godine postalo je jasno da se u svim zemljama koje koriste Nutri-Score: Francuska, Belgija, Švicarska, Luksemburg, Nizozemska, Španjolska i Njemačka – ocjena mora prilagoditi saznanjima nutricionizma. Stoga je stara metoda izračuna kojom se težinski vrednuju nutritivne vrijednosti poboljšana.

Puna ocjena kod Nutri-Scorea: Cjelovite žitarice sada su valorizirana

Proizvodi od cjelovitih žitarica sadrže puno vlakana, odnosno biljnih vlakana i otapajućih tvari. Oni pridonose dugotrajnom osjećaju sitosti i mogu tako djelovati protiv pretilosti. Prema staroj metodi izračuna, bilo je potrebno samo 4,7 grama vlakana na 100 grama hrane da bi se postigla maksimalna negativna ocjena od pet bodova.

Prema novoj metodi izračuna, sada je potrebno najmanje 7,4 grama vlakana u hrani da bi se postigla ta negativna ocjena. Dakle, znatno više. To znači da će na primjer kruh od cjelovitih žitarica sada biti ocijenjen s boljim A. Prije su čak i kruhovi s niskim udjelom cjelovitih žitarica mogli dobiti A. “Praktički smo pomaknuli ocjenu kako bismo povoljnije ocijenili proizvode bogate vlaknima”, kaže Anette Buyken. “Da biste sada postigli dobar Nutri-Score, treba u hrani imati više vlakana nego što je to bio slučaj sa starom metodom izračuna.”

Nutri-Score sada smanjuje ocjenu proizvoda s puno šećera

Prema staroj metodi izračuna, za šećer, negativan sastojak, dodjeljivale su se bodovi od 0 do 10. Deset znači: izuzetno negativno za zdravlje. Za pozitivne sastojke, poput vlakana, dodjeljivali su se bodovi od 0 do 5. To je kod nekih proizvoda rezultiralo takvim rezultatima koji su bili čisto računski ispravni, ali su se suprotstavljali cilju Nutri-Scorea.

Oglasi

Primjer: Kuglice za doručak s kakaom i dodatkom cjelovitih žitarica. Proizvod je dobio zeleno A: ocijenjen je kao izuzetno dobar za zdravlje. Međutim, proizvod sadrži puno šećera, a šećer je povezan s bolestima poput pretilosti ili dijabetesa tipa 2.

Umjesto dosadašnjih deset bodova, s novom metodom izračuna sada se može dodijeliti do 15 bodova za šećer. Međutim, što više plus bodova proizvod sakuplja, to je lošija ocjena Nutri-Scorea: tada se više približava crvenoj boji, dakle D ili do tamnocrvenog E.

To se može vizualizirati: što više bodova ima Nutri-vrijednost, to je teža. Bolji je lakši Nutri-Score, tj. vrijednost s manje bodova. Rezultat: s novom metodom izračuna, kuglice za doručak sada dobivaju žuto C. Dakle, samo srednju ocjenu.

Slatkiši s umjetnim zaslađivačima više ne mogu dobiti dobru ocjenu Nutri-Scorea

Pića s puno šećera već su i prije nove metode izračuna imala loše ocjene Nutri-Scorea. Na primjer, jedan napitak dobio je četvrtu najgoru ocjenu, crveno D. Razlog: previše šećera. Reakcija proizvođača: šećer je zamijenjen umjetnim zaslađivačem. Manje šećera znači: Nutri-Score se poboljšavao.

To nije bio izolirani slučaj u prehrambenoj industriji: šećer je zamijenjen umjetnim zaslađivačima. “Dok plivamo na valovima visokog zaslađivanja, bit će teško kupiti hranu koja ima manje slatki okus”, kaže Armin Valet, prehrambeni kemičar iz Saveza potrošača Hamburg. “Umjetni zaslađivači često čine hranu još slađom. A ocjenjuju se kritički za zdravlje. Dnevna količina koju biste najviše trebali unijeti izračunava se prema tjelesnoj težini. Djeca imaju malu tjelesnu težinu i mogu brzo prijeći preporučenu količinu umjetnog zaslađivača.”

Oglasi

S novom metodom izračuna, općenito se dodjeljuju četiri boda kada se umjetni zaslađivači koriste u piću. Sada bi napitak dobio tamnocrveno E, dakle lošiju ocjenu.

Potrošačke udruge primjećuju pozitivne promjene kod proizvođača

U proljeće 2022., otprilike dvije godine nakon što je Nutri-Score uveden u Njemačkoj, potrošačke udruge su provele tržišnu analizu. Istraživalo se kako prehrambena industrija reagira na Nutri-Score. Jesu li poboljšali sastojke proizvoda kako bi dobili povoljniji Nutri-Score?

Provjereno je preko 1.400 proizvoda koji su imali Nutri-Score program. “Deset posto tih preko 1.400 proizvoda bilo je promijenjeno od strane proizvođača poboljšanjem nutritivnih sastava”, objašnjava prehrambeni kemičar Valet. Time su dobili povoljnije bodove. “Njihovi proizvodi postali su zdraviji. Ukupno je tri posto svih proizvoda zbog promjena stvarno dobilo povoljniji Nutri-Score, poboljšali su se barem za jedno slovo.”

A to je stvarni cilj Nutri-Scorea. Potaknuti prehrambenu industriju da na tržište plasira što više proizvoda sa što boljim Nutri-Scoreom. Najbolje bi bilo kada bi na ambalaži stajalo A ili B, ili barem C, kaže ekotrofologinja Anette Buyken. “Hrana bi u budućnosti trebala biti promijenjena tako da bude zdravija za nas, i zbog toga bismo trebali imati bolju ponudu hrane u trgovinama, nego što je to sada.”

Gorka pilula kod Nutri-Scorea: trenutno postoje dvije metode izračuna

Do kraja 2025. godine bit će u opticaju dvije metode izračuna. Novu metodu tvrtke moraju primijeniti na sve proizvode koje trenutno proizvode. Za proizvode koji su do sada bili proizvedeni prema staroj metodi izračuna, postoji prijelazno razdoblje do kraja 2025. godine. Tek tada moraju prijeći na novi način izračuna. Prednost: već proizvedeni proizvodi i ambalaže ne moraju se uništavati. Tek od 2026. godine smjet će biti u optjecaju samo proizvodi ocijenjeni novom metodom izračuna.

Oglasi

Međutim, potrošači ne mogu vidjeti razliku. Osim ako proizvođači posebno ne upozore. I to je važno: jer se čini da je Nutri-Score omiljen među potrošačima. U 2023. godini 87 posto populacije je poznavalo Nutri-Score, 42 posto ih je reklo da im je važan ili vrlo važan.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook