Connect with us

Putovanja

TIPS & TRICKS: Kako izbjeći gužve na putu doma

Objavljeno

on

Ne, ovaj tekst nije svemogući vodič kako da prođete bez čekanja na pojedinim lokacijama no možda vam može na osnovu mog iskustva pomoći da vrijeme puta skratite na najmanju moguću mjeru.

Da, reče netko tko je putovao 31 sat od Minhena do Hvara no svaka škola se plaća i donosi neko novo iskustvo. Inače se trudim da pomno planiram putovanja baš iz razloga što čekanja i zastoje želim da svedem na najmanju moguću mjeru. Na neke situacije poput udesa ili vanrednih radova na cesti ne možete da utičete no sa par trikova ipak možete da izbjegnete dramu na cesti. I glavni savjet je da bolje stići nešto kasnije nego nikada. Tako da pamet u glavu i oprez u prometu.

IZ DIJASPORE PREMA DOMA I CURIK

Pišem iz perspektive nekoga ko živi u Minhenu no vjerujem da možete iskoristiti neke cake. Praćenje stanja na cestama putem aplikacija je sigurno dobra stvar no nekada se stvari dešavaju nepredviđeno tako da ja obično slušam lokalni radio ili stanicu koja u kraćim intervalima donosi stanje na cestama poput Bayern 1 ili kada uđem u austriju OE1. Tu se informacije osvježavaju na svakih 15-30 minuta te vam daju mogućnost da pravovremeno reagirate i pronađete alternativni pravac.

Ako želite da izbjegnete gužvu na cesti A99 koja vodi prema Salzburgu onda možete da okrenete i preko sela tj. lokalnih prometnica. Taj put je naravno dulji no ako uračunate da ćete u Austriju ući na tzv. “malu granicu” kod Freilassinga te nećete čekati na kontrolu na Irschenbergu onda i nije loša opcija. Ako već zaglavite na Irschenbergu možete probati sa cakom da kada imate priliku da iz kolone skrenete prema benzinskoj (gdje je McDonalnds) i tako uštedite 20 tak minuta. Budite oprezni i savjetujem da kupite makar nešto na benzinskoj jer nekada zna biti kontrola pa kupovinom izbjegavate kaznu zbog neovlaštenog obilaska kolone. Nazovite to kako hoćete ali tako funkcionira.

Mala granica ili Freilassing je super opcija i u povratku. Kada dođete kod Salzburga pratite odvajanje za Wien i samo pratite dalje odvajanje za Freilassing. Neće se odmah pojaviti ali nema brige. Kada prođete aerodrom u Salzburgu pojave se i table za Freilassing. Nije komplicirano. Nakon što uđete u DE samo pratite Muenchen.

Oglasi

KARAWANKE

Opcije. Provjerite ASFINAG kamere ili njihova stranica gdje možete vidjeti stanje na tunelu sa austrijske strane. Sami odlučite. Ispod 3 kilometra se ne isplati obilaziti. Opcija broj 2 je Wurzenpas. Planinski prijevoj kojim preko Kranjske gore direkt upadate u Jesenice i nastavljate put nakon tunela. Nema garancije da je priejvoj otvoren tj. da će vas graničari pustiti. Mene 2020 nisu jer nisu dozvoljavali tranzit. Zimi niti ne pokušavajte jer ima nagiba i do 18% pa pogotovo sa slabijim autom niti ljeti niti zimi. Do prijevoja dolazite tako da pratite kod Villacha odvajanje za Italiju i onda pratite znakove na kojem pište Wurzenpas. Ako idete prema Istri preporučam da okrenete istim putem ali ne prijevoj nego nastavite preko Udina i uđete sa donje strane. Isto ako su velike gužve i put za Dalmaciju se relativno isplati tim pravcem. Jeste dulje ali kada poredite sa kolonom od 11 km na Karavankama onda se isplati.

Opcija 3. Kod St Michaela se odvojite i idete na Ljubelj (pravac Klagenfurt) i tim putem izađete jedno 30 kilometara nakon Jesenica i onda dalje kao inače. Meni osobno možda i najbolja opcija. Sada sam ju koristio u povratku jer je kolona iz Slovenije prema Austriji bila 8 kilometara i čekalo se barem 3 sata. Računao sam put, traje 36 minuta dulje pa kad se usporedi sa 3 sata čekanja u koloni a ovamo se vozite kroz veoma pitureskan krajolik….lako je zaključiti.

BREGANA

Neko voli preko Macelja okrenuti no i tamo su često strašne gužve ali ipak ima i par manjih graničnih prijelaza pa se može brže prijeći. Ne idem tim pravcem pa nemam neki tip koji su to. Vratimo se Bregani iliti Obrežju. Ja koristim prijelaz Mala Bregana koji preko Samobora zaobilazi glavni prijelaz i može se uštedjeti dosta vremena. Važno je napomenuti da tu mogu SAMO državljani EU. Znači, samo ako svi putnici u autu imaju EU možete SVI prijeći. Non EU ne može. TO je razlika između međunarodnih i međudržavnih graničnih prijelaza. Tako da ako koristite male prijelaze provjerite ko može a ko ne.

Aplikacija WAZE može biti dosta korisna kada ste na putu. Ponesite uvijek viška vode i hrane jer nikada ne znate gdje može biti zastoj i koliko može da potraje.

Oglasi
Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook