Connect with us

Bavarska

Novi model za vrtiće u Münchenu izaziva brigu roditelja

Objavljeno

on

Münchenski gradski vijećnici donijeli su odluku o novom modelu potpore za vrtiće. “Deficitni model” trebao bi zamijeniti Münchensku potpornu formulu od rujna. Mnogi roditelji izražavaju nezadovoljstvo jer strahuju od značajnog povećanja naknada u privatnim vrtićima.

Mnogi roditelji u Münchenu suočavaju se s neizvjesnošću – oni koji šalju svoju djecu u privatne vrtiće mogli bi od jeseni plaćati značajno više. Naime, od 1. rujna stupit će na snagu novi Münchenski sustav potpore za vrtiće, poznat kao “Deficitni model”.

Međutim, neki privatni vrtići ne namjeravaju prihvatiti novi model jer se boje da im se više neće isplatiti vođenje vrtića. Strah je da bi veći dio troškova za brigu o djeci mogao biti prenesen na roditelje.

Protesti i peticija protiv novog modela potpore

Nicole Heldeisen iz zapadnog dijela Münchena organizirala je prosvjed s oko 100 roditelja i njihove djece prije odlučujuće sjednice Gradskog vijeća. Ova majka četverogodišnjaka strahuje od ogromnog povećanja troškova u svom privatnom vrtiću. Mjesečna naknada za vrtić mogla bi skočiti sa 145 eura na 900 eura od rujna. “Isplati li se onda živjeti i raditi u Münchenu?” pita se Nicole Heldeisen.

Izmjene u novom sustavu potpore

Za vladajuće, Zeleni i SPD, u Gradskom vijeću, ovo je bio “dobar dan za gotovo sve münchenske roditelje”, kako stoji u zajedničkom priopćenju frakcije. Tijekom žustre rasprave u gradskoj vijećnici, vođa Zelene frakcije Sebastian Weisenburger branio je novi sustav potpore s velikim angažmanom. Iako ima razumijevanja za brige roditelja, ističe da neki vrtići rade sa “strašnim brojkama”.

Oglasi

Osim toga, napravljene su izmjene u novom sustavu: na primjer, naknada za prehranu koju plaća grad povećava se s tri eura na 3,50 eura po djetetu. Također su povećane nadoknade za administrativne troškove, tvrdi Weisenburger. Odluka Gradskog vijeća također predviđa velikodušno postupanje s iznimkama – ako bi, primjerice, mali privatni vrtići došli u financijske poteškoće, grad će priskočiti u pomoć.

Optužbe i poteškoće u novom sustavu potpore

U raspravi, CSU je kritizirala vremenski okvir za novi sustav potpore: prema njima, prelazak do rujna nije realno izvediv. Problematično je i za privatne ustanove za skrb o djeci i njihove nositelje jer im je potreban dobit za tekuće poslovanje. Moguće povećanje troškova dovelo bi do podjele gradske zajednice, kaže predstavnica CSU frakcije.

U priopćenju, gradska vijećnica Gaßmann, socijalna predstavnica, napisala je: “Odbijamo podržavati sustav koji žene gura natrag u stare rodne uloge. Želimo zadržati radne majke kao stručnjakinje i ne gurati ih natrag na kućnu vatru.”

Ekonomska održivost u novom sustavu potpore?

Prije konačne odluke u Gradskom vijeću Münchena, Savez bavarskih nositelja dječjih ustanova za njegu izrazio je kritiku novog modela potpore. Andreas Lorenz, izvršni direktor i zastupnik CSU-a u bavarskom parlamentu, rekao je za Bayerischer Rundfunk da privatni nositelji ne mogu besplatno obavljati posao koji inače obavlja grad. Prema tvrdnjama Saveza, trošak potpuno opremljenog mjesta za brigu o djetetu iznosi 1.900 eura.

60 posto dolazi od države putem Bavarskog zakona o obrazovanju i skrbi o djeci (BayKiBiG) – preostalih 800 eura roditelji i grad pokrivaju u starom sustavu. Međutim, ostati ekonomski održivim u novom sustavu bit će teško prema Savezu. Andreas Lorenz vjeruje da novi postupci ravnoteže deficita pred sudom neće opstati – slično kao i 2021. kada je Münchenski upravni sud proglasio Münchensku potpornu formulu nezakonitom.

Oglasi

Skupe ili ne tako strašne promjene?

Kako će točno dalje ići za roditelje djece u privatnim ustanovama, nitko sa sigurnošću ne može predvidjeti. Prema informacijama grada, do sada je 95 posto djece iz Münchena bilo u ustanovama prema Münchenskom modelu potpore, što znači da su roditelji plaćali maksimalno 250 eura.

Predstavnici privatnih ustanova u najgorem slučaju očekuju nove postupke ravnoteže deficita od preko 1.000 eura za jedno mjesto u vrtiću. Prema tim procjenama, oko polovice privatnih dječjih vrtića ne bi prešle na novi sustav. To bi činilo 15 posto svih mjesta za brigu o djeci u Münchenu, odnosno oko 8.000. Koalicija u gradskom vijeću, zelena i crvena, vidi budućnost manje mračnom.

Osim poticaja za privatne nositelje (veća naknada za prehranu, nadoknada za administrativne troškove), te nade da će se znatno više vrtića nego što se očekivalo prijeći na novi sustav do rujna, koalicioni članovi također ukazuju na moguću financijsku podršku u slučaju znatnog povećanja troškova skrbi. Čak i obitelji s prosječnim prihodima mogu dobiti pomoć u pokrivanju troškova vrtića od strane Ekonomske skrbi za mlade.

Oglasi

Radio Putokaz Live stream

Oglasi

Dentum

Oglasi

Tamburaški radio

Blog

Oglasi

Facebook